Zvolte typ vyhledávání
 
  • Web
  • Internet
Search

Recepty

Sladké křehké těsto z netu

Sladké křehké těsto z netu

Autor: Lucka D./pondělí 4. února 2013/Kategorie: Těsta

Hodnocení článku:
5.0

Občas v receptech najdete, že si máte koupit sladké křehké těsto. Já na tyhle polotovary moc nejsem a pokud to není přespříliš časově nebo technologicky náročné, raději si to vyrobím sama. Takže jsem si na netu našla recept a protože nebyl náročný (těsto se mi povedlo hned napoprvé:)) a protože mi těsto chutnalo, tak jsem se ho rozhodla zveřejnit. 

Ingrediences

  • 150g prosáté hladké mouky
  • 100g másla
  • 50g moučkového cukru
  • 1 vejce vel. M

Postup

Mouku a cukr prosejte do mísy. Máslo nakrájejte na malé kousky a klidně rovnou přidejte k mouce. Teď musíte dát všechno vychladit, předpokládám, že vajíčka už v lednici máte, takže do lednice dejte mísu a pokud možno i váleček a dva příborové nože. Nechte chladit tak 30 minut.

Do mísy přidejte vajíčko, vezměte vychlazené příborové nože a s jejich pomocí vše promíchejte a nasekejte. Nakonec budete muset těsto chvíli hníst i rukama. Umyjte si je ve studené vodě, ať je máte co nejstudenější. Jakmile těsto začne lepit, dejte ho do lednice min. na 30 minut. 

V receptu vysloveně upozorňují, že pokud by těsto začalo lepit a ještě nebylo zpracované úplně do hladka (byly by tam vidět kousky másla), máte přestat hníst a dát těsto do lednice. Dokonce tam vysloveně i píšou, abyste se na ty kousky másla vykašlali a nezkoušeli těsto dopracovat v "druhé rundě" hnětení. Mě se podařilo těsto uhníst dohladka hned napoprvé, tak jsem to naštěstí nemusela řešit.

Při válení těsta mějte pomoučený vál, válejte do všech směrů a co je důležité - netlačte na váleček až moc, jinak si tím tlakem přilepíte těsto k válu. Pokud to půjde, snažte se těsto na válu sem tam otočit, zamezíte tím tomu, aby se přilepilo na vál.

Pokud Vám z těsta zbudou nějaké odřezky, tak s jejich zpracováním neváhejte. Teplo tomuhle těstu fakt nedělá dobře. Povedlo se mi znovu vyválet první várku odřezků, s druhou už to nešlo, musela bych dát těsto znovu do lednice zchladit. 

Jinak těsto chutná jako těsto na linecké cukroví. Pokud opravdu neradi cokoliv vyhazujete, tak si myslím, že pár lineckých koleček by určitě nikoho neurazilo ani v létě, ani v zimě.

Pečení naslepo

V receptu na citronový sněhový koláč, kam jsem tohle těsto potřebovala, se těsto ještě peče tzv. naslepo. Těsto ve formě nejprve hustě propíchejte vidličkou, aby měl kudy utíkat při pečení vzduch. A před samotným pečením jej nechte ještě 30 minut vychladit. 

Troubu předehřejte na 200°C.

Vychladlé formy vyložte pečícím papírem a zatěžkejte ho keramickými nebo pravými (ty používám já) fazolemi. Dejte péct na 15 minut, pak vyndejte papír s fazolemi (není tak horký, jak jsem bála, dá se vyndat jen rukama). A odkryté těsto nechte péct ještě 5 minut.

Počet zobrazení (5487)/Komentáře (0)

Zanechat komentář

Name:
Email:
Komentář:
CAPTCHA obrázek
Zadejte kód zobrazený výše do políčka níže
Přidat komentář